سه شنبه / ۲۰ دی ۱۴۰۱ / ۱۴:۳۴
سرویس : دفتر مطالعات
کد خبر : ۱۵۴۶۸
گزارشگر : ۲۳۷۷۳
سرویس دفتر مطالعات
دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار کرد:

کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»

کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»
(سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱) ۱۴:۳۴

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه» سه‌شنبه 20 دی‌ماه برگزار شد.

سمانه رضایی، مدرس این کارگاه، ضمن معرفی و بررسی آسیب‌های فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان، به تشریح مسائل این فضا برای خانواده‌ها پرداخت و راهکارهایی را برای عبور از بحران‌های احتمالی آن و اثرگذاری‌اش بر کانون خانواده ارائه کرد.

رضایی در این کارگاه با بیان ابزارها و فناوری‌های متنوعی که فضای خانواده را به فضای مجازی پیوند می‌زنند، به توصیف ابعاد گوناگون آسیب‌پذیری خانواده در کنشگری با این فضا پرداخت و از جنبه‌های اجتماعی، جسمی، اخلاقی و امنیتی آن سخن گفت. او همچنین استفاده نادرست از فضای مجازی را به‌مثابة تهدیدی برای سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی برشمرد و از برخی روش‌های ترویج سبک زندگی غربی در این فضا یاد کرد.کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»

در بخش دیگری از این کارگاه و در ارائة عوامل موثر برای عبور از بحران کودکان و خانواده در مواجهه با فضای مجازی، از ظرفیت‌های تفکر جهانی در شناخت این فضا و شبکه ملی اطلاعات نام برده شد و در ادامه با معرفی موتور جست‌وجوی بومی، اینترنت کودک و نوجوان و به‌ویژه سیم‌کارت کودک و نوجوانان، مخاطبان با زیرساخت‌هایی آشنا شدند که می‌توانند در کاهش آسیب‌پذیری خانواده ایرانی مؤثر عمل کنند.

همچنین ترویج نهضت سواد رسانه‌ای و فرهنگ‌سازی در این مورد، توجه به ظرفیت و قابلیت‌های پیام‌رسان‌های بومی و بازی‌های رایانه‌ای از دیگر موضوعاتی بود که مدرس این کارگاه مد نظر قرار داد. او از سوی دیگر به اهمیت و ضرورت نوع تولید محتوا در فضای مجازی پرداخت.

در پایان این کارگاه نیز، اعلام خطر، ارتقاء دانش، افزایش مهارت، کنترل ابزاری، نظارت و هدایت و فضاسازی به‌عنوان راهکارهایی معرفی شدند که در راستای پیشگیری و مقابله با آسیب‌های فضای مجازی اثرگذارند.


کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»
کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»

گفتنی‌ست این رویداد تخصصی، ششمین کارگاه از دوره‌های آموزشی موسوم به «اسرا» ست که ارتقای سواد رسانه‌ای مدیران و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای کشور را پیگیری می‌کند.

گزارشگر: سعیده زادقناد

عکاس: محمد عبادالله

تعداد بازدید : ۱,۶۱۵
(سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱) ۱۴:۳۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر