سه شنبه / ۲۰ دی ۱۴۰۱ / ۱۴:۳۴
سرویس : دفتر مطالعات
کد خبر : ۱۵۴۶۸
گزارشگر : ۲۳۷۷۳
سرویس دفتر مطالعات
دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار کرد:

کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»

کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»
(سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱) ۱۴:۳۴

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه» سه‌شنبه 20 دی‌ماه برگزار شد.

سمانه رضایی، مدرس این کارگاه، ضمن معرفی و بررسی آسیب‌های فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان، به تشریح مسائل این فضا برای خانواده‌ها پرداخت و راهکارهایی را برای عبور از بحران‌های احتمالی آن و اثرگذاری‌اش بر کانون خانواده ارائه کرد.

رضایی در این کارگاه با بیان ابزارها و فناوری‌های متنوعی که فضای خانواده را به فضای مجازی پیوند می‌زنند، به توصیف ابعاد گوناگون آسیب‌پذیری خانواده در کنشگری با این فضا پرداخت و از جنبه‌های اجتماعی، جسمی، اخلاقی و امنیتی آن سخن گفت. او همچنین استفاده نادرست از فضای مجازی را به‌مثابة تهدیدی برای سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی برشمرد و از برخی روش‌های ترویج سبک زندگی غربی در این فضا یاد کرد.کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»

در بخش دیگری از این کارگاه و در ارائة عوامل موثر برای عبور از بحران کودکان و خانواده در مواجهه با فضای مجازی، از ظرفیت‌های تفکر جهانی در شناخت این فضا و شبکه ملی اطلاعات نام برده شد و در ادامه با معرفی موتور جست‌وجوی بومی، اینترنت کودک و نوجوان و به‌ویژه سیم‌کارت کودک و نوجوانان، مخاطبان با زیرساخت‌هایی آشنا شدند که می‌توانند در کاهش آسیب‌پذیری خانواده ایرانی مؤثر عمل کنند.

همچنین ترویج نهضت سواد رسانه‌ای و فرهنگ‌سازی در این مورد، توجه به ظرفیت و قابلیت‌های پیام‌رسان‌های بومی و بازی‌های رایانه‌ای از دیگر موضوعاتی بود که مدرس این کارگاه مد نظر قرار داد. او از سوی دیگر به اهمیت و ضرورت نوع تولید محتوا در فضای مجازی پرداخت.

در پایان این کارگاه نیز، اعلام خطر، ارتقاء دانش، افزایش مهارت، کنترل ابزاری، نظارت و هدایت و فضاسازی به‌عنوان راهکارهایی معرفی شدند که در راستای پیشگیری و مقابله با آسیب‌های فضای مجازی اثرگذارند.


کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»
کارگاه «اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خانواده؛ راهکارهایی برای استفاده‌ بهینه»

گفتنی‌ست این رویداد تخصصی، ششمین کارگاه از دوره‌های آموزشی موسوم به «اسرا» ست که ارتقای سواد رسانه‌ای مدیران و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای کشور را پیگیری می‌کند.

گزارشگر: سعیده زادقناد

عکاس: محمد عبادالله

تعداد بازدید : ۷۸۸
(سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱) ۱۴:۳۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت