یکشنبه / ۱۱ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۱
سرویس : دفتر مطالعات
کد خبر : ۱۵۲۰۳
گزارشگر : ۲۳۷۷۳
سرویس دفتر مطالعات

پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی دسترسی جهانی به اطلاعات

پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی دسترسی جهانی به اطلاعات
(یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰) ۱۳:۰۱

در پیام اودری آزوله مدیرکل یونسکو، به مناسبت روز جهانی دسترسی جهانی به اطلاعات آمده است:

دسترسی به اطلاعات معتبر نجات‌دهنده جان انسان‌هاست در حالی‌که اطلاعات غلط و شایعات می تواند انسان‌ها را نابود کند. این درسی ساده است که در سال‌های اخیر با ضرر رساندن به خود آن را آموخته‌ایم. چه در مبارزه با یک بیماری همه‌گیر جهانی باشیم یا این‌که از بحثی عمومی حمایت کنیم، ما به اطلاعات رایگان، قابل اعتماد و مستقل به‌عنوان بنیانی که جوامع دموکراتیک بر آن اساس ساخته می‌شوند، نیاز داریم. به همین دلیل برای یونسکو، اطمینان از دسترسی به اطلاعات یک اولویت اصلی است و در اساسنامه ما نیز این موضوع صراحتا بیان شده است.

نهایتا به همین دلیل هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۸ سپتامبر را به‌عنوان روز جهانی دسترسی جهانی به اطلاعات اعلام کرده است. در این تاریخ، یونسکو و سایر اعضای سازمان ملل متحد اذعان داشتند که دسترسی به اطلاعات، عاملی مهم و کلیدی برای تحقق دسترسی گسترده‌تر به داده‌ها، اطلاعات و دانش و توانمندسازی شهروندان در تلاش برای ایجاد آینده‌ای روشن‌تر است.

رویدادهای برنامه‌ریزی شده برای روز جهانی رویدادهای برنامه‌ریزی شده جهانی نشان می‌دهد که چگونه حق دسترسی به اطلاعات می‌تواند به افراد در مواجهه با چالش‌های معاصر کمک کند و بر اهمیت ضمانت‌های قانونی برای دسترسی مردم به اطلاعات تاکید می‌کند. با این حال، تعهد ما به اطلاعات آزاد و در دسترس تنها در صورتی موثر خواهد بود که این تعهد واقعاً جهانی باشد. به عبارت دیگر، نباید کسی از دسترسی آزاد به اطلاعات محروم بماند. به همین دلیل است که ما از همه کشورها می‌خواهیم قوانینی در این زمینه اتخاذ کنند و در صورت وجود چنین ضمانت‌هایی، اجرای آن‌ها را تقویت کنند.

دولت‌ها باید از جمع‌آوری داده‌های ایمن و شفاف اطمینان حاصل کنند، ثبت داده‌ها را تقویت کرده و تجزیه و تحلیل دقیق را ممکن سازند و آن‌ها باید تلاش‌های خود را با استانداردهای بین‌المللی حریم خصوصی هماهنگ سازند.

ما در یونسکو، قویا معتقدیم که دسترسی به اطلاعات باید به‌عنوان رکن توسعه پایدار و به‌عنوان پیش شرطی برای ارتقاء و حمایت از حقوق بشر شناخته شود. همان‌طور که برای مواجه با چالش‌های مشترک، جوامع خود را سازگار می‌سازیم، باید در تلاش‌های خود توجه ویژه‌ای به حق دسترسی به اطلاعات داشته باشیم تا از تحقق آینده‌ای آگاهانه و مقاوم اطمینان حاصل کنیم.

گرد آوری: الهه اردلانی

 

تعداد بازدید : ۲,۱۵۱
(یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰) ۱۳:۰۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر