یکشنبه / ۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۹:۰۱
سرویس : دفتر مطالعات
کد خبر : ۱۵۱۵۰
گزارشگر : ۲۳۷۷۳
سرویس دفتر مطالعات

بازنمایی مطالب مربوط به روز ازدواج، حجاب و عفاف در رسانه‌های چاپی و برخط

بازنمایی مطالب مربوط به روز ازدواج، حجاب و عفاف
در رسانه‌های چاپی و برخط
(یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰) ۰۹:۰۱

چکیده

مطالعه حاضر به بررسی بازنمایی مطالب مربوط به روزازدواج ، حجاب و عفاف در9 روزنامه سراسری، 5خبرگزاری‌، 1 پایگاه‌های خبری و تحلیلی و 1 شبکه اجتماعی در بازه زمانی ا خرداد الی 31 تیر ماه 1400 می‌پردازد. روزنامه‌های مورد بررسی عبارتند از: کیهان، مردم‌سالاری، آرمان ملی،حمایت، شرق، بهار، وطن امروز،قدس و رسالت، .خبرگزاری‌های انتخابی برای این پژوهش عبارتند از:ایسنا، ایرنا،فارس، مهر و تسنیم.همچنینپایگاه‌های خبری خبرآنلاین و شبکه اجتماعی توئیتردر این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته است.هدف این بررسی  شناخت و بررسی نحوه انعکاس و بازنمایی مطالب مربوط به ، حجاب ، عفاف و روز ازدواج در بازه زمانی مورد بررسی در رسانه‌های چاپی و برخط و شبکه اجتماعی توئیتر  است.بررسی کمی روزنامه‌ها نشان‌دهنده آن‌است که روزنامه‌ها به طور یکسانی به انعکاس مطالب مربوط به ازدواج وحجاب و عفاف نپرداخته‌اند. از میان روزنامه‌های مورد بررسی، رسالت و آرمان ملی به ترتیب روزنامه‌هایی هستند که بیشترین بازنمایی شاخص‌های ازدواج و حجاب و عفاف  را در میان سایر روزنامه‌های مورد بررسی داشته‌اند. از سوی دیگر از میان خبرگزاری‌هایی که در این پژوهش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند ایرنا و ایسنا به ترتیب خبرگزاری‌هایی هستند که بیشترین بازنمایی گزاره‌های مربوط به ازدواج و حجاب و عفاف را داشته‌اند.

 بررسی محور مطالب مورد بررسی در ارتباط با ازدواج ، حجاب و عفاف در رسانه‌ها نشان می‌دهد که مطالب حول چهار محور فرهنگی، اقتصادی،سیاسی و اجتماعی در رسانه‌های مورد بررسی چاپ و منتشر شده است. از سوی دیگر بررسی مهمترین موضوع‌های مطرح شده در رسانه‌های مورد بررسی نشان دهنده آن است که گسترش فرهنگ حجاب، فرهنگ سازی و ترویج ازدواج در بین جوانان، بررسی سیاست‌های فرهنگی دولت، حجاب و مصونیت از آسیب‌های اجتماعی ، بازنگری در سیاست‌های جمعیتی کشور و بررسی بنیان‌های دینی در خصوص حجاب و عفاف مهمترین موضوع‌های مطرح شده در رسانه‌های مورد بررسی هستند.

تعداد بازدید : ۱,۵۱۶
(یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰) ۰۹:۰۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت