چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۹
سرویس : سامانه انتشار اطلاعات
کد خبر : ۱۴۷۴۸
گزارشگر : ۲۴۵۵۷
سرویس سامانه انتشار اطلاعات
از سوی خانه کتاب انجام شد؛

گزارش مالی ـ اجرایی معرفی برترین تازه‌های نشر کتاب در بهار 1399

با توجه به حجم تولیدات کتاب در سال و ماه و سردرگمی مخاطبان و خانواده‌ها برای تهیه کتاب خوب، مؤسسه خانه کتاب درصدد برآمده است که هر ماه با توجه به معیارهایی که اعلام شده، کتاب‌های برتر را در موضوعات معرفی کند. بدیهی است معرفی این کتاب‌ها از نظر معیارهای این مؤسسه است و سایر مؤسسات، انجمن‌های صنفی و علمی نیز می‌توانند براساس معیارهای خود کتاب‌های خوب را معرفی کنند. این مؤسسه آمادگی دارد زیرساخت‌های لازم را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

گزارش مالی ـ اجرایی معرفی برترین تازه‌های نشر کتاب در بهار 1399
(چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹) ۱۵:۳۹

مؤسسه خانة کتاب بر مبنای بند ۳ و۴ ماده ۱ و  بند ۱۲ ماده ۲ قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی و بند الف و ب ماده ۵ اساسنامه خانه کتاب، در راستای مهم‌ترین رسالت خود یعنی کمک به اعتلای فرهنگ مکتوب کشور از طریق ایجاد امکانات لازم در زمینه‌های اطلاع‌رسانی و تسهیل در دسترسی عموم به اطلاعات و داده‌های کتابشناختی، کتب مرجع و نفیس و منابع ذی‌ربط، همچنین نقد و معرفی کتاب، یاری به ارتباط خلاق میان پدیدآورندگان، ناشران، خوانندگان و سایر فعّالان عرصه نشر و فرهنگ کشور و کمک به خوانندگان کتاب برای انتخاب کتاب برتر؛ برآن شد تا با همکاری جمعی از استادان و صاحب‌نظران علمی، هنری و ادبی، هر ماه  فهرست برترین تازه‌های کتاب منتشرشده را معرفی و در دسترس علاقه‌مندان به کتاب قرار دهد.

بدیهی است معرفی این کتاب‌ها از نظر معیارهای این مؤسسه است و سایر مؤسسات، انجمن‌های صنفی و علمی نیز می‌توانند براساس معیارهای خود کتاب‌های خوب را معرفی کنند. این مؤسسه آمادگی دارد زیرساخت‌های لازم را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

در فصل بهار 1399 در مجموع 9144 کتاب چاپ اول که در بانک اطلاعاتی مؤسسة خانة کتاب و ادبیات ایران ثبت شده بود، داوری و ارزیابی گردید که از این تعداد 152 عنوان کتاب از سوی داوران به‌عنوان آثار برتر انتخاب شد.

تأثیرگذاری کتاب در ارتقای سطح آگاهی مخاطب و برخورداری از قدرت اقناع و جذب خواننده؛ ارزشمندی و غنای محتوایی کتاب از منظر سنجه‌های گوناگون علمی، هنری و ادبی؛ اهمیت موضوع کتاب از وجوه مختلف به‌ویژه رفع نیاز مخاطب و جایگاه آن در جامعه؛ پرداخت به ابعاد مختلف موضوع و تحلیل آن؛ تناسب نثر انتخاب‌شده و روش پژوهش با موضوع؛ ارائة پژوهش علمی، عمیق و دقیق در کتاب‌های علمی پژوهشی؛ تازگی و نوآوری کتاب در ساختار، پرداخت، رویک