سه شنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۹
سرویس : اخبار ارتباطات اصلی
کد خبر : ۱۴۵۵۸
گزارشگر : ۲۳۷۷۳
سرویس اخبار ارتباطات اصلی
با تجلیل از شبکه گزارشگری محلی؛

فهرست کامل برندگان روزنامه‌نگاری پولیتزر ۲۰۲۰؛ در صف اول مشکلات

فهرست کامل برندگان روزنامه‌نگاری پولیتزر ۲۰۲۰؛ در صف اول مشکلات
(سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۰:۴۹

 

برندگان جوایز پولیتزر روزنامه‌نگاری در ۱۵ بخش٬ ساعتی پیش اعلام شدند تا با اهدای این جوایز از خبرنگارانی که در صف مقدم خبررسانی در باره نابرابری و مشکلات اجتماعی هستند٬ تجلیل شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها و به نقل ازخبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، جوایز پولیتزر خبرنگاری امسال به سازمان‌هایی اختصاص پیدا کردند که به فساد، اعمال قانون و میراث نژادپرستی در ایالات متحده پرداختند و بررسی نابرابری و دیگر مشکلات اجتماعی را در مرکز کار خود قرار دادند.

نیویورک تایمز با کسب سه جایزه در صدر قرار گرفت. نیویورکر برنده دو پولیتزر شد و رسانه غیرانتفاعی پروپابلیکا یک جایزه برد و یک جایزه دیگر را هم اشتراکی از آن خود کرد.

جایزه خدمت عمومی که به عنوان مهم‌ترین پولیتزر شناخته می‌شود، به انکورج دیلی نیوز رسید که برای یک تحقیق یک ساله درباره خشونت جنسی در آلاسکا با پروپابلیکا همراه شد. این مجموعه از یک سیستم عدالت جنایی «دو درجه‌ای» در این ایالت پرده برداشت که طبق آن جوامع محلی که بیشتر ساکنان‌شان افراد بومی هستند، تقریباً هیچ دسترسی به کمک قانونی ندارند و در آن‌ها تعداد خلافکاران جنسی چهار برابر متوسط سرانه ملی ایالات متحده است.

دیوید هولن سردبیر انکورج دیلی نیوز گفت: «این نشان می‌دهد در یک اتاق خبر کوچک چه چیزهایی ممکن است.»

این رسانه حدود ۳۰ خبرنگار دارد که در اتاق خبر آن کار می‌کنند. همکاری آن‌ها با پروپابلیکا در قالب ابتکاری به نام «شبکه گزارشگری محلی» بود. این سومین جایزه پولیتزر خدمت عمومی برای انکورج دیلی بود.

نیویورک تایمز جوایز خود را در بخش‌های نظردهی، خبرنگاری تحقیقی و گزارشگری بین‌المللی دریافت کرد. جایزه نظردهی به نیکول هانا-جونز رسید که مقاله‌ای حول محور تاریخ ایالات متحده در ارتباط با عواقب برده‌داری و کمک‌های سیاهپوستان آمریکایی به جامعه نوشت.

جایزه خبرنگاری تحقیقی به برایان ام. روزنتال از صنعت تاکسی‌رانی نیویورک سیتی رسید. بررسی او به این نتیجه رسید که بسیاری از راننده‌ها که تعدادی از آن‌ها انگلیسی هم صحبت نمی‌کنند، مجبور به دریافت وام‌های گول‌زننده شده‌اند که ارزش مجوز تاکسی‌رانی را یک میلیون دلار یا بیشتر تعیین می‌کنند و در نهایت این باعث شده هزاران نفر ورشکسته شوند. این مجموعه باعث شد شهر یک ابتکار ۵۰۰ میلیون دلاری برای کمک به تاکسی‌رانان راه‌اندازی کند.

جایزه پولیتزر بین‌المللی به مجموعه‌ای از خبرنگاران نیویورک تایمز رسید که به جزییات برنامه‌های اثرگذاری روسیه در خارج از کشور در سال‌های بعد از تلاش‌های این کشور برای اثر گذاشتن بر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا پرداختند.

برای نخستین بار، پولیتزر خبرنگاری صوتی را با جایزه‌ای به «جمعیت بیرون» به رسمیت شناخت. این پروژه یک همکاری بین کارکنان برنامه «زندگی آمریکایی» متعلق به ایستگاه رادیویی WBEZ شیکاگو و مالی اوتول از لس‌آنجلس تایمز و امیلی گرین از وایس نیوز است.

دیگر برندگان جوایز پولیتزر ۲۰۲۰ عبارتند از: کارمندان واشنگتن پست در بخش گزارشگری تحلیلی، کارمندان بالتیمور سان در بخش گزارشگری محلی، تعدادی از خبرنگاران پروپابلیکا و سیاتل تایمز در بخش گزارشگری ملی، بن تاوب از نیویورکر در بخش نویسندگی مطالب بلند، کریستوفر نایت از لس‌آنجلس تایمز به خاطر نوشتن مطالب انتقادی، جفری گریت از هرالد پرس به خاطر نوشتن سرمقاله، بری بلیت از نیویورکر به خاطر کارتون سرمقاله، کارکنان بخش عکاسی رویترز به خاطر عکاسی اخبار و شانی آناند، مختار خان و دار یاسین از اسوشیتدپرس در بخش عکاسی مطالب بلند برای پوشش درگیری‌های کشمیر.

جوایز پولیتزر نخستین بار در سال ۱۹۱۷ اهدا شدند و هر سال برای تجلیل از برتری در خبرنگاری، کتاب، موسیقی و درام توسط دانشگاه کلمبیا اهدا می‌شوند. امسال ۱۵ جایزه در بخش روزنامه‌نگاری و ۷ جایزه در بخش ادبیات اهدا شد.

امسال برندگان از طریق یک لایو استریم که به خاطر پاندمی کروناویروس از اتاق نشیمن مدیر جوایز دینا کندی پخش می‌شد، معرفی شدند. ماه گذشته، هیات مدیره پولیتزر تاریخ جوایز را از بیستم آوریل به دیروز به تعویق انداخت چون تعدادی از اعضای آن «در خط مقدم اطلاع‌رسانی به عموم مردم درباره پاندمی به سرعت در حال تغییر کروناویروس» حضور داشتند.

کندی حرف‌های خود را با مقایسه کردن خبرنگاران به پاسخ‌دهندگان اورژانسی و کارکنان بخش سلامت آغاز کرد و گفت آن‌ها افرادی هستند که «به سمت آتش می‌دوند.»

او گفت: «با وجود حملات بی‌پایان علیه حقیقت محض و تلاش‌های برنامه‌ریزی‌شده برای زیر سوال بردن رسانه‌های آزاد کشور و چالش‌های مداوم اقتصادی، خبرنگاران به پیگیری و گزارش کردن حقایق ادامه می‌دهند تا ما را امن نگه دارند و از دموکراسی‌مان حفاظت کنند.»

گردآوری خبر:الهه اردلانی

تعداد بازدید : ۲,۴۸۵
(سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۰:۴۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر