۱۳ فروردین ۱۴۰۳

فعالیت‌ها و ویژگی غرفه مجمع تقریب در نمایشگاه بین المللی قرآن

فعالیت‌ها و ویژگی غرفه مجمع تقریب در نمایشگاه بین المللی قرآن
مدیر غرفه مجمع تقریب مذاهب اسلامی در گفتگویی به تشریح فعالیت‌های این غرفه در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم پرداخت.
به گزارش ستاد خبری سی‌ویکمین نمایشگاه قرآن کریم،   سید مرتضی سجادی نژاد مدیر غرفه مجمع تقریب مذاهب اسلامی درباره فعالیت‌های این غرفه در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم گفت: امسال هم توفیق داشتیم در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم حضور پیدا کنیم.درباره حضور مجمع ، سالهای متمادی است که مجمع در این رویدادها شرکت می کند، البته امسال هم با رویکرد حداکثری و اینکه کتابهای جدید را در اختیار عموم مخاطبان و بازدیدکنندگان قرار بدهیم، حضور داریم.

وی افزود غرفه مجمع در رواق شرقی قرار دارد. ما امسال با حدود 200 عنوان کتاب در این نمایشگاه حضور پیدا کردیم، البته غیر از کتابهایی که در غرفه مجمع ارائه می‌شود، سرویس‌های مجمع مثل سرویس آی محسن، سامانه سعید و سایت مجمع جهانی تقریب در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

سجادی خاطر نشان کرد با توجه به شرایطی که بر جهان اسلام حاکم است، مخصوصا بحث دردناک و تلخ غزه، ما امسال آثاری که حول محور غزه و طوفان الاقصی توسط انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و پژوهشگاه تقریب آماده شده، به صورت تازه‌های نشر ارائه کردیم و در این غرفه، کتاب فلسطین به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی و همچنین درباره پاسخ به شبهات مربوط به طوفان الاقصی در این غرفه عرضه شده و مورد استقبال قرار گرفته است. همچنین کتاب‌هایی که در زمینه جریان‌شناسی اقوام مختلف است مثل جریان شناسی افغانستان، پاکستان، آذربایجان در این غرفه ارائه شده است، موسوعه‌های مختلف و مقالاتی که در کنفرانس‌های مختلف وحدت ارائه شده و همینطور تازه‌های نشر در اختیار بازدیدکنندگان محترم قرار گرفته است.

وی درباره استقبال علاقه‌مندان و سطح علاقه‌مندی بازدیدکنندگان گفت باید ببینیم، نمایشگاه قرآن کریم، چه جایگاهی را در میان عموم مردم دارد، با توجه به تجربه بنده در سال‌های گذشته در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، می‌توانم بگویم که در این چند سال، نمایشگاه قرآن با رویکرد مخاطب محور در سطح عمومی جامعه برگزار شده است، یعنی آحاد جامعه را مخاطب قرار داده است که می‌خواهند به نوعی با قرآن و معارف اهل بیت(ع) آشنا شوند، یعنی این نمایشگاه صرفا قرآن نیست، با محوریت قرآن و اهل بیت(ع) برپا شده، اما بخش‎های متنوعی همچون کودک و نوجوان را هم دارد که به نوعی بسترسازی فرهنگی قرآنی را انجام می‌دهند، با رویکردی که نمایشگاه قرآن دارد، طبیعتا سطح بازدید از نمایشگاه عمومی است.

سجادی گفت مجمع تقریب در دو بخش عمومی و تخصصی فعالیت می‌کند، کتاب‌هایی که بیشتر جنبه عمومی دارد، در این نمایشگاه با اقبال بیشتری روبرو شده‌اند، کتاب‌هایی که مذاهب مختلف را معرفی می‌کند، مخاطبانی از مذاهب مختلف در غرفه تقریب حضور پیدا کرده‌اند، در این نمایشگاه، از امارات متحده عربی  و عمان به  غرفه مجمع تقریب آمدند، و در سطح داخل هم طلبه‌های جامعه المصطفی از غرفه مجمع تقریب بازدید کردند.

وی افزود در سطح مخاطبان عمومی و بازخوردی که من به عنوان بازخورد میدانی نام می‌برم، در سطح مخاطبان عمومی، برایشان اتفاق جدیدی است، هم مخاطب شیعی و هم مخاطب اهل سنت که طی این چند سال آمده‌اند، از اینکه به مشترکات پرداخته می‌شود، استقبال می کنند اصلا کلمه تقریب برایشان سئوال است و می‌پرسند تقریب چیست؟ مقایسه می‌کنند، حتی نظام فرهنگی ما را با نظام‌های فرهنگی عربی مقایسه می‌کنند، ما می‌توانیم در این غرفه پاسخ‌های خوبی به آنها بدهیم، وقتی مثلا کتابی درباره داعش را به مخاطب نشان می‌دهیم و به آنها می‌گوییم اگر بحث‌های تقریبی در سوریه درست مطرح می‌شد، شاید اوضاع به آن شدتی که رخ داد، رقم نمی‌خورد و بیشتر نقطه تاریک و جهلی است که نسبت به مذاهب وجود دارد و دستاویز دشمنان و سوداگرانی قرار می‌گیرد که می‌خواهند از اختلافات فرقه‌ای سوء استفاده کنند.
 
وی درباره مهمترین ویژگی‌های نمایشگاه امسال در مقایسه با پارسال گفت نمایشگاه امسال نسبت به سال قبل، تنوع بیشتری دارد، و بیشتر رویکرد کودک و نوجوان بوده است، درباره غرفه تقریب، ما امسال و سال گذشته، قفسه باز عرضه را پیشنهاد دادیم، و همانطور که می‌بینیم، مخاطب خیلی راحت کتاب را برمی‌دارد و کتاب‌ها را مطالعه می‌کند و در حوزه کتاب گفتگو می‌کند، البته اگر به سمت و سوی کتاب‌های عمومی‌تر در نمایشگاه‌های قرآن و کتاب برویم، موفق تر خواهیم بود.

تعداد بازدید : ۲۱۶

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر