۷ فروردین ۱۴۰۳

روسیه در آینده دومین کشور شیعه جهان می‌شود

روسیه در آینده دومین کشور شیعه جهان می‌شود
رئیس دانشکده الهیات قم گفت: روسیه با ظرفیت‌ها و شرائطی که دارد می‌تواند در آینده دومین کشور شیعه جهان شود.

نشست بررسی پژوهش‌های قرآنی روسیه از طرف کارگروه توسعه پژوهش‌های قرآنی عرصه بین الملل با حضور  سیدرضا مودب رئیس دانشکده الهات دانشگاه قم برگزار شد. در این نشست مؤدب پیش از ورود به بحث، جهت آشنایی با این کشور کلیاتی را مطرح کردند. ایشان با اشاره به جمعیت 142 میلیون نفری روسیه اشاره کردند که 99 درصد مردم این کشور باسوادند و 4 مذهب عمده این کشور را به ترتیب جمعیت، مسیحیت ارتدوکس، اسلام، بودیزم و یهود دانستند و بیان داشتند مسلمانان اکثراً شافعی (ساکن در مسکو و قفقاز شمالی)، حنفی (ساکن در جمهوری تاتارستان) و شیعه (ساکن در مسکو) هستند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه قم با اشاره به سخنان سجادی، سفیر وقت ایران در روسیه افزود: روسیه با ظرفیت‌ها و شرائطی که دارد می‌تواند در آینده دومین کشور شیعه جهان بشود چرا که ویژگی این کشور، این است که مردم این کشور، اگر مکتبی یا مذهبی، چیز ارزشمندی برای گفتن داشته باشد پذیرا هستند و کلا مردم روس گرایش معنویت خواهی دارند و به همین دلیل موفقیت در روسیه در عرصه دین و مذهب مشروط به حضور روحانیان صاحب نفس است.

وی افزود: از این نکته نیز نباید غافل شد که روس‌ها بعد از فروپاشی فکر می‌کردند آمریکا کشتی نجات آنها است، امّا برای آنها معلوم شد که این گونه نیست و تنها فریب است. از این رو روس ها امروزه از آمریکا متنفرند.

مودب در مورد دانشگاه اسلامی مسکو، بیان کرد: این دانشگاه عضو شورای دانشگاه‌های اسلامی است که ۲۶ عضو دارد و با هدف هماهنگی فعالیت‌های دینی قفقاز و تاتارستان و باشقیرستان و ایجاد یک سیستم هماهنگ تشکیل شده است. دانشجویان این دانشگاه طبق برنامه درسی مصوب، دروسی را در زمینه‌های قرآن، تفسیر، علوم قرآن، حدیث، سیره نبوی، علوم الاخلاق، فقه و ... به دو صورت حضوری و غیر حضوری فرا می گیرند.

وی ادامه داد: دانشجویان در کنار این دروس، مباحثی همچون فلسفه، اقتصاد، روانشناسی، علوم تربیتی و تاریخ روسیه را به صورت مطالعه و خودخوان می گذرانند. مسؤولان دانشگاه بر این باورند که بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه هم اکنون در سمت‌های مهم دینی مشغول فعالیت هستند از جمله مفتی اکراین و امام فنلاند. همچنین دانشجویان دانشگاه برای تکمیل آموزش به کشورهای مصر، سوریه و لیبی اعزام می شوند. مؤدب با اشاره به دعوت مسئولین دانشگاه از حوزه علمیه جهت تألیف کتاب، یکی از امور ضروری در بخش بین‌الملل حوزه را پرورش طلاب مستعد و زباندان روسی دانستند که بتوانند از عهده تألیف کتب قرآنی و اسلامی به زبان روسی بر بیاییند. در پایان، این استاد علوم قرآن و تفسیر با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور روسیه، شرایط فرهنگی این کشور و علاقه وافر مردم به امور معنوی و مذهبی، پیشنهاد تأسیس حوزه علمیه هرچند کوچک و پذیرش محدود طلبه در این کشور را دادند.

تعداد بازدید : ۳۶۷

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر