۵ فروردین ۱۴۰۳

برگزاری ۲۹‌امین دوره مراسم تجلیل از خا‌مان قرآن کریم در نیمه رمضان

برگزاری ۲۹‌امین دوره مراسم تجلیل از خا‌مان قرآن کریم در نیمه رمضان
دبیر انجمن خادمان قرآن کریم از برگزاری بیست‌ونهمین دوره مراسم تجلیل از خادمان قرآن‌ کریم در سی‌ویکمین نمایشگاه قرآن ‌کریم با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور خبر داد.

  علی سرابی دبیر انجمن خادمان قرآن کریم در‌گفت‌وگو با ستاد خبری سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، در‌مورد ۲۹‌امین دوره مراسم‌ تجلیل از خادمان قرآن کریم گفت: بیست‌ونهمین دوره تجلیل از خادمان قرآن کریم با حضور رئیس جمهور برگزار خواهد شد. تلاش بر این است که همچون سنوات گذشته این‌ مراسم در نیمه ماه رمضان و همزمان با میلاد امام حسن مجتبی(ع) برگزار شود.

وی ادامه داد: در ۲۸دوره گذشته نزدیک به ۳۰۰ نفر از اساتید، قاریان، پژوهشگران، هنرمندان و رسانه‌های قرآنی شناسایی و‌ مورد تجلیل قرار گرفتند.

دبیر انجمن خادمان قرآن کریم در خصوص چگونگی شناسایی خادمان قرآن ‌کریم تصریح کرد: در شناسایی و‌ ارزیابی خادمان شاخص‌های مختلفی مدنظر است که شاید مهم‌ترین آن خدمت شاخص و‌ ممتازی است که یک فرد در ساحت قرآن کریم انجام داده باشد، حالا ممکن است این موضوع در تعلیم و تربیت، حافظان، قاریان، پژوهش، تبلیغ و ترویج ، کتابت، تذهیب، بازیگری در فیلم‌های قرآنی و... باشد.

سرابی یادآور شد: شاخص دوم طول مدت خدمت به قرآن کریم یا همان کسوت خدمت در عرصه قرآن است. یعنی ممکن است فردی سال‌های متمادی در کسوت قرآنی در‌حال خدمت باشد، البته در شاخص بعدی کیفیت کار فرد در طول سال‌ها و همچنین اعیار هنری افراد مورد توجه است.

وی افزود: کار شناسایی و امتیازدهی بسیار سخت است، زیرا ما در جامعه قرآنی کشور خدمتگذاران زیادی داریم. لذا انتخاب ۱۵نفر در هر سال از میان یک جمعیت زیاد خیلی سخت است. به  همین‌ منظور ما مدعی نیستیم که حق مطلب را با انتخاب افراد به اتمام رسانده‌ایم.

دبیر انجمن خادمان قرآن کریم بیان کرد: قطعا بسیاری از خادمان ‌قرآن‌ گمنام هستند و ما نتوانستیم آنها را شناسایی کنیم و‌ حتی‌ برخی را هم‌ که ما شناسایی می‌کنیم حاضر نیستند تلاش‌های خود را بروز بدهند و در جمع بیان‌ شود.

سرابی ابراز کرد: به هرحال امسال ۱۳نفر در‌ حوزه‌های مختلف شناسایی شدند که امیدواریم مراسم تجلیل از خادمان‌ قرآن کریم در نمایشگاه قرآن امسال به خوبی برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: مساله‌ای که برای آینده این مراسم پیشنهاد شده این است که از خادمان‌ قرآن کریم سایر کشورها نیز تجلیل کنیم. همچنین به دنبال تجلیل از خادمان قرآن کریم در استان‌ها هستیم، زیرا ممکن است برخی در منطقه خودشان کار چشمگیر قرآنی انجام داده باشند اما به خاطر محدودیت معرفی چهره‌ها در سطح ملی امکان انتخاب افراد را نداشته باشیم. از این رو به دنبال تجلیل استانی نیز هستیم.

دبیر انجمن خادمان قرآن کریم تاکید کرد: به دنبال برگزاری مجمع ملی خادمان در بهار یا تابستان امسال هستیم و امید است توفیق داشته باشیم به خدمتگذاران قرآن خدمت کنیم.

سرابی اضافه کرد: پیامبر اکرم فرمودند «هرکسی قرآن را بزرگ‌ بدارد به مثابه این است که خداوند را بزرگ نگاه داشته است». خادمان ‌قرآن‌ کریم کسانی هستند که به ساحت نورانی قرآن احترام می‌گذارند و حتما تجلیل از آنها تجلیل از قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی و تشویق جوانان به خدمت در عرصه قرآن است.

وی در مورد نقش نهادها و‌ چگونگی کشف خادمان قرآن کریم گفت: ما از چندین ماه قبل از برگزاری مراسم تجلیل از خادمان قرآن‌ کریم، فراخوان عمومی‌ را توسط صدا و سیما و‌ رسانه‌‌ها منتشر می‌کنیم و تقاضا داریم خدمتگذاران ‌قرآنی ‌را به ما معرفی کنند. افراد به صورت انفرادی یا توسط دیگران به ما معرفی می‌شوند. همچنین همزمان با این فراخوان در بین دستگاه‌های دولتی که در‌ فعالیت‌های قرآنی حضور دارند فراخوانی صادر و تقاضا می‌کنیم افراد مرتبط به خودشان‌ را به ما معرفی کنند.

دبیر انجمن خادمان قرآن کریم یادآور شد: پس از اینکه اسامی را دریافت ‌کردیم ممیزی می‌کنیم تا به تعداد محدودتری برسیم، ما پنج مجمع تخصصی پژوهشگران، هنرمندان، قاریان، حافظان و مدرسان، چاپ و نشر و رسانه را داریم که افراد انتخاب شده ‌را به این مجمع معرفی می‌کنیم و در‌ این‌ مجامع افراد منتخب مشخص و‌ به مجمع اصلی که رییس آن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است معرفی و آنجا افراد منتخب معرفی می‌شوند.

تعداد بازدید : ۲۵۰

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر