۱۲ فروردین ۱۴۰۲
وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه نمایشگاه قرآن:

۲۶ هزار کانون فرهنگی مساجد پایگاه قرآنی می شود/ بازگشت به برهنگی ارتجاع است

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه وظیفه خود را عبور از دولت اسلامی و رسیدن به جامعه اسلامی‌ و تحقق تمدن اسلامی می‌دانیم گفت: در این مسیر قرآن در رأس امور است و عقب گرد و ارتجاع در این‌ مسیر نداریم. بازگشت به برهنگی ارتجاع است.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه قرآن، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز شنبه ۱۲فروردین‌ماه در مراسم افتتاحیه سی‌امین نمایشگاه قرآن‌کریم و مراسم بیست‌وهشتمین آیین تکریم از خادمان قرآن کریم که در‌ مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار شد با اشاره اینکه ما در دولت مردمی مأموریت خود در حوزه فرهنگی را عبور انقلاب اسلامی از مرحله دولت اسلامی به مرحله جامعه اسلامی‌ می‌دانیم، اظهار کرد: در دوازدهم فرودین‌ماه جمهوری اسلامی تثبیت و‌ سپس قانون اساسی تدوین و دولت اسلامی شکل پیدا کرد.

وظیفه خود را عبور از دولت اسلامی و رسیدن به جامعه اسلامی‌ می دانیم

به گفته وی ‌در طلیعه گام دوم انقلاب، دولت مردمی در حوزه فرهنگ وظیفه خود را عبور از دولت اسلامی و رسیدن به جامعه اسلامی‌ و تحقق تمدن اسلامی می‌داند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در این مسیر قرآن در رأس امور است و عقب گرد و ارتجاع در این‌ مسیر نداریم. بازگشت به برهنگی ارتجاع است و ‌در این مسیر نورانی راهی ندارد. جامعه هر روز باید به سمت سلوک دینی بیشتر برود.

توسعه و ‌گسترش قرآن ماموریت مهم دولت است

اسماعیلی خاطرنشان کرد: در دولت مردمی، قرآن، تعالیم قرآنی و فرهنگ آن را در صدر وظایف خود قرار داده‌ایم. توسعه و ‌گسترش قرآن ماموریت مهم دولت است و به تأسی از رهبر معظم انقلاب که سالیان سال است روز‌ اول ماه رمضان با خانواده قرآنی دیدار و نکاتی را بیان می‌کنند، وظیفه خود را تحقق بیانات ایشان قرار داده‌ایم.

26 هزار کانون فرهنگی مساجد پایگاه قرآنی می شود

وی افزود: رهبر انقلاب در همین دیدار امسال فرمودند هر مسجد را پایگاه ترویج قرآن قرار دهید و ما بلافاصله بعد از این بیانات، از طریق دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کار را آغاز کردیم، در حال حاضر ۲۶هزار کانون داریم که امسال به پایگاه‌های قرآنی تبدیل خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: علاوه بر این، هر معاونت ما در وزارتخانه متبوع برای تحقق فرهنگ قرآنی باید برنامه داشته باشد و پس از چندماه اقدامات ارزیابی خواهد شد.

وظایف دستگاه‌های دولتی برای ترویج فرهنگ قرآنی‌ مشخص شده است

اسماعیلی بیان کرد: جدای از وزارت فرهنگ و‌ارشاد اسلامی باتوجه به اهتمام دولت به موضوع قرآن و‌ مسجد، وظایف دستگاه‌های دولتی برای ترویج فرهنگ قرآنی‌ را مشخص کرده و در دوره‌های زمانی مشخص اقدامات ارزیابی و به آقای رییس جمهور ارائه می‌دهیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در سی‌امین دوره نمایشگاه قرآن کریم نیز جلوه ویژه‌ای به بخش‌های مختلف داده شده است، در این دوره ۴۹ بخش و‌ کمیته فعالیت خواهند داشت، همچنین ۲۱ کشور میهمان بخش بین‌الملل ما خواهند بود.

فضای نمایشگاه قرآن امسال به ۷۵هزار متر افزایش پیدا کرده است

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برپایی گفت‌وگوهای قرآنی ‌تهران خبر داد و گفت: این گفت‌وگوها در حال راه‌اندازی است، امسال فضای نمایشگاه از ۴۵ هزار متر به ۷۵هزار متر افزایش پیدا کرده و غرفه‌های ده هشتادی و نودی را با محوریت موسسات قرآنی خواهیم داشت.

اسماعیلی اضافه کرد: ۳ هزار مجوز قرآنی در سال گذشته از سوی وزارت فرهنگ صادر شده است، گام‌های بلندی با همت دولت و مجلس برداشته شده و در بودجه ۱۴۰۲ نیز پرداختن به این موضوع مدنظر قرار گرفته است.

در طرح بشری پنج هزار مربی قرآنی پرورش دادیم

وی با بیان اینکه در طرح بشری در سال پیش پنج هزار مربی قرآنی پرورش دادیم، ابراز کرد: جامعه اسلامی ما افتخارش به تعالیم قرآنی است، روستاهایی در کشور داریم که بیش از ۳۰۰ بانو حافظ قرآن دارند. امید است در دولت مردمی این‌ مسیر قرآنی با قوت ادامه پیدا کند.

یادآور می شود، سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از ۱۲ تا ۲۶ فروردین‌ با شعار «میخوانمت» در مصلای امام خمینی (ره) تهران برپا می‌شود. زمان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۷ تا ۲۴ خواهد بود.

پایان پیام/

تعداد بازدید : ۱۸۶

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر