۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

حکاکی30 جزء کامل قرآن روی سنگ طبیعی عقیق

حکاکی30 جزء کامل قرآن روی سنگ طبیعی عقیق
برای اولین‌بار در دنیا،30 جزء کامل قرآن روی سنگ طبیعی عقیق یمن، با بهره‌گیری از تکنولوژی نانو حکاکی شد.
به گزارش ستاد خبری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، حامد اتحادی؛ استاد جواهر‌شناسی و جواهرتراشی دانشگاه صنایع و معادن در مورد حکاکی قرآن روی سنگ‌های قیمتی، گفت: با استفاده از تکنولوژی نانو و روش ماکروالکترونیک، حکاکی متون قرآنی روی سنگ انجام شده است. امروز تمام سوره‌های قران کریم با استفاده از این روش روی یک نگین انگشتری از جنس عقیق یمنی حکاکی می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه از میان سنگ‌ها، فقط «عقیق یمنی» و «در نجف» قابلیت این کار را دارند، ادامه داد: این دو سنگ می‌توانند 400 درجه حرارت مورد نیاز برای انجام این کار را به‌راحتی تحمل کنند. برای حکاکی آیات قرآن روی سنگ عقیق با استفاده از فناوری نانو، ابتدا سنگ عقیق مورد نظر با یک لایه کروم به‌صورت بخار آغشته می‌شود و بعد با استفاده از اشعه الکترونیک که هزار بار از لیزر ریزتر است، روی سنگ آغشته به کروم حکاکی انجام می‌شود.
 
این جواهرشناس اظهار کرد: استفاده از لایه بخار کروم به این خاطر است که این فلز هادی الکتریسیته بوده و چون فلز بسیار سختی است، به هنگام حکاکی روی آن خطوط در هم ادغام و یا موجب خرابی خط نمی‏‌شود.
 
اتحادی در ادامه گفت: برای اولین‌بار در دنیا یک قرآن که 30 جزء کامل و 6666 آیه را شامل می‌شود با خط عثمان طاها روی سنگ طبیعی عقیق یمن توسط تکنولوژی نانو و در مقیاس یک بیلیونیم کوچک و حک شده است.
 
سازنده عقیق‌های حکاکی شده با آیات قرآن کریم، افزود: با استفاده از این روش، سنگ‌هایی در چهار هزار نقشه و طرح متفاوت حکاکی و به‌صورت نگین انگشتر یا گردن آویزهای سنتی و طلا ساخته شده است.
 
بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از 27 فروردین تا 9 اردیبهشت 1401 در مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.
تعداد بازدید : ۱,۱۲۰

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر