شکوه نوابی نژاد: حفظ حرمت و ارزش‌های اخلاقی دو اصلی که مشاوران باید رعایت کنند

شکوه نوابی نژاد: حفظ حرمت و ارزش‌های اخلاقی دو اصلی که مشاوران باید رعایت کنند

دکتر شکوه نوابی نژاد استاد دانشگاه و متخصص رشته مشاوره در سیزدهمین پیش‌نشست اولین کنفرانس بین‌المللی خانواده و تربیت معنوی با موضوع ارزش‌های اخلاقی در مشاوره که عصر دیروز در بخش مشاوره‌های قرآن بنیان بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در مصلی تهران برگزار شد، اظهار داشت:

جامعه سلامت و پویا بودن خودش را از خانواده و خدمات مشاوره‌ای می‌گیرد و در واقع جامعه‌ای سالم است که این مهم را در خود داشته باشد.

وی ادامه داد: مشاوران با در فرایند مشاوره با تمام ابعاد شخصیتی مشاوره‌کننده آشنا می‌شوند و در واقع این افراد به مشاور اعتماد دارند از همین رو مشاوره یک کار باعظمت و حساس بوده و چنین کاری نمی‌تواند به‌دور از ارزش‌های اخلاقی انجام شود.

نوابی نژاد افزود: پایبندی مشاوران به ارزش‌های اخلاقی موجب می‌شود که مردم با آرامش خاطر دیگر اعضای خانواده را برای دریافت خدمات مشاوره‌ای می‌فرستند.

وی بیان داشت: از این منظر کار مشاوره کار مقدسی است زیرا خدمت و کمک به مردم است.

عضو اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به بیان اصولی که باید از سوی مشاوران رعایت شود تاکید کرد و گفت: افرادی که برای مشاوره می‌آیند باید استقلال داشته باشند به این صورت که مشاوران به‌هیچ‌وجه اجازه ندارند مراجعان را به خود وابسته کنند و بالعکس باید عزت‌نفس و خودباوری مراجعان را افزایش دهند.

نوابی نژاد احترام به مراجعان را هم مهم برشمرد و افزود:

مشاوران حق ندارند سؤالی بکنند که به مراجعان آسیب برساند یا از نظریه و تکنیکی استفاده کنند که به مراجع بی‌حرمتی شود.

وی ادامه داد: رعایت انصاف و عدالت هم موضوع مهم دیگری است که باید رعایت شود به این صورت که مشاوران باید با همه به یک نحو برخورد کنند و برای آن‌ها دکتر، مهندس، کارگر و... یکسان باشد.

این استاد دانشگاه در بخش پایانی صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: مشاور باید در برابر مراجعان متعهد و پاسخگو باشد و تمام فکر و تمرکز خودش را برای ارائه مشاوره اختصاص دهد.

گفتنی است اولین کنفرانس بین‌المللی خانواده و تربیت معنوی مهرماه امسال در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود.

مؤسسه خانواده اسلامی و تربیت معنوی خاتم با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برای اولین‌بار این کنفرانس را برگزار می‌کنند.

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت