نشست ظرفیت مساجد در داوری و‌ حل اختلاف،

نشست ظرفیت مساجد در داوری و‌ حل اختلاف،
امروز با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین «هادی صادقی»، در دومین نمایشگاه مسجد جامعه پرداز در حاشیه بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد.
صادقی با بیان اینکه تاکید اسلام بر انجام معاملات و ارتباطات اجتماعی با دقت نظر و نگارش قرارداد و گرفتن شاهد است، اظهار کرد: اسلام همچنین تاکید دارد که باید اختلافات مردم بدون حضور در دادگاه ها حل و فصل شود که نقش امامان جماعات و محلات بسیار مهم است.
 
 
 
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه افزود: اسلام بر گذشت در زمان بروز مشکلات تاکید دارد زیرا گفته می شود اگر می خواهید خداوند شما را ببخشید شما نیز مردم را ببخشید. فرهنگ توبه و عذرخواهی مورد سفارش است که تشویق مردم به این موضوع، از تخصص های روحانیت و امامان جماعات و محلات است. مرحله بعد در حوزه حل اختلاف، مرحله مذاکره و گفت وگو است.
 
 
 
وی اضافه کرد: میانجی گری و ریش سفیدی مرحله بعدی است که مورد تاکید اسلام است و پیامبر اعظم صلوات الله علیه در این زمینه سفارش بسیار کرده اند. امامان جماعات و محلات باید در حوزه میانجی گری و داوری ورود کنند تا مشکل محلات را حل کنند. ما در مرکز توسعه حل اختلاف با همکاری بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی، در این زمینه در حال تدوین ساز و کارهای مربوطه هستیم.
 
 
 
صادقی ادامه داد: شکل گیری این همه پرونده های قضایی، شایسته جامعه اسلامی ما نیست. مشاهده خیلی از این پرونده ها نشان می دهد که با میانجی گری و داوری امامان جماعات و محلات، بسیاری از اختلافات در سطح محلات قابل حل و فصل است.
 
 
 
وی با بیان اینکه مردم شناخت خوبی نسبت به نقش امامان جماعات و محلات در زمینه حل اختلافات ندارند، یادآور شد: قوه قضاییه با همکاری بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی برای توسعه این شناخت در حال انجام کارهای خوبی است.
 
 
 
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه گفت: اگر می خواهیم مرجعیت امامان جماعات و محلات رسمیت یابد، باید مردم به این امامان دل دهند و به ابن صورت بسیاری از مشکلات محلات و مردم حل می شود و در زمینه اخوت و مهربانی میان مردم، نقش روحانیون افزایش می یابد.

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت