از معرفی ۴ عرصه اولویت‌دار حضور زنان در جهاد تبیین تا معرفی الگوهای این جهاد در نمایشگاه قرآن

از معرفی ۴ عرصه اولویت‌دار حضور زنان در جهاد تبیین تا معرفی الگوهای این جهاد در نمایشگاه قرآن
زمان‌وزیری گفت: ما در بخش خانواده و سبک زندگی نمایشگاه قرآن در چهار غرفه تسهیل‌گری عرصه‌های اولویت دار جهاد تبیین زنانه را حجاب و امر به معروف، فضای مجازی، روایت‌گری و فرزندآوری معرفی کرده‌ایم.
«حسن زمان وزیری» با اشاره به فعالیت بخش خانواده و سبک زندگی قرآنی در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، اظهار کرد: ما در این بخش از این زاویه به موضوع زن پرداختیم که قرآن کریم نمونه کامل ایمان و کفر را زنان معرفی می کند و از مردان مثال نمی آورد. انقلاب اسلامی نیز الگوی سومی را برای زنان  تحت عنوان زن نه شرقی و نه غربی به تصویر کشیده است. در بخش تلاش کردیم ویژگی های زن نه شرقی و نه غربی را به تصویر بکشیم و آن را تبیین کنیم.

 

مسئول بخش خانواده و سبک زندگی قرآنی نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تصریح کرد: در این بخش ما سعی کرده ایم ساحت هایی که زن در آنها می تواند نقش آفرینی کند یعنی ساحت فردی، خانوادگی و اجتماعی را معرفی کنیم. در  ساحت فردی زن می تواند به قله کمالات انسانی همانگونه که حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) و بسیاری از زنان برجسته تاریخ رسیدند، برسد.

 

وی افزود: زن در ساحت خانواده نقش بی بدیلی دارد مقام معظم رهبری از زن به عنوان مجسمه عاطفه و تربیت کننده انسان نام برده اند و این نقش های بی بدیلی است که مرد نمی تواند این نقش ها را بر عهده بگیرد.

 

وی ادامه داد: در ساحت اجتماعی بحث استعداد و مهارت زنان در حوزه اشتغال مطرح است و حتی رهبری در این رابطه فرموده اند: اگر زنی در حوزه ای مهارتی دارد و جلوی وی گرفته شود به وی ظلم شده است. برای حضور اجتماعی زنان اقتضائات سه گانه ای مطرح شده است که این اقتضائات عبارت است از: رعایت حریم نامحرم، حفظ خصوصیات زنانه و خانه داری.

 

زمان وزیری گفت: ما در این بخش زنانی را که در طول تاریخ ایران به این وظیفه و تکلیف اجتماعی عمل کردند، معرفی کرده ایم از زنان مشهدی و نوغانی که برای حضور در تشیع پیکر حضرت رضا(ع) مهریه شان را به همسرانشان بخشیدند تا زنان فعال در دوران صفویه، قاجار و مشروطه و ... .

 

وی تاکید کرد: معتقدیم امروز نقش آفرینی جهاد تبیین زنانه است ما در این بخش در چهار غرفه تسهیل گری عرصه های اولویت دار جهاد تبیین زنانه را حجاب و امر به معروف، فضای مجازی، روایت زنان و فرزندآوری معرفی کرده ایم.

 

وی اضافه کرد: در واقع در این  بخش به مخاطب اعلام می کنیم که اگر بخواهد در این عرصه ها جهاد تبیین داشته باشد چه کارها و فعالیت هایی را انجام دهد. همچنین محصولات مرتبط و منابع مطالعاتی را در اختیارش قرار می دهیم.

 

مدیر بخش الگوی سوم (جهاد تبیین زنان) ابراز کرد: همچنین، در این بخش  ۴۳الگوی نزدیک به جهاد تبیین را معرفی کرده ایم که این الگوها شامل زنان ورزشکار، خانه دار، شهیده کرونا، دانشمند و... را اشمل می شود و همه اینها ویژگی های دارند که نزدیک به الگوی سوم است. نیمی از این زنان در قید حیات هستند و در واقع الگوی زنده هستند و می توانند از حضور آنها بهره مند شوند.

 

وی خاطر نشان کرد: همچنین ما هر روز در بخش میز گفتمانی داریم که به مسائل مذکور اختصاص دارد هم با مخاطب عمومی سخنانش را بیان می کند و هم مهمانان بخش مسائل کارشناسی را مطرح می کنند.

 

گفتنی است، بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از 27 فروردین تا 9 اردیبهشت ماه در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) و از ساعت 17 تا 23 و 30 دقیقه میزبان بازدیدکنندگان از این تفرجگاه مذهبی است.

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت