۲۹ فروردین ۱۴۰۱

آیت الله رمضانی: عرصه بین الملل و جهان امروزی تشنه قرآن و معارف قرآن است

آیت الله رمضانی: عرصه بین الملل و جهان امروزی تشنه قرآن و معارف قرآن است
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تاکید بر اینکه قرآن کریم، آدمیان را از انسان حسی به انسان عقلی و شهودی فرامی خواند، ادامه داد: قرآن قانون زندگی و نجات بخش انسان است و بشریت را به سمت کرامت به معنای واقعی کلمه دعوت می کند.

مراسم افتتاحیه بخش بین الملل اولین کنفرانس بین المللی خانواده و تربیت معنوی یکشنبه شب (28 فروردین 1401 ) با حضور آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) طی سخنانی در این نشست با بیان اینکه برخی مستشرقین به دلیل عدم شناخت منطق فهم قرآن به دنبال این هستند که قرآن را به عنوان یک کتاب کشکول و بدون هدف معرفی کنند، افزود: برخی دیگر از روشنفکران دینی مدعی هستند که قرآن کتاب قانون و زندگی نیست، حاوی موعظه ها و پندهایی است که می توانیم از آن بهره بگیریم اما آنچه در باره احکام و دستورات شرعی در آن ذکر شده مربوط به دوران گذشته است لذا آیاتی که مشتمل بر مقاومت و برخی از مسائل دیگر است امروزه مورد نیاز ما نخواهد بود.

وی گفت: زبان قرآن، زبان عقل و فطرت است و زبان عقل و فطرت دیروز و امروز و فردا نمی شناسد.

آیت الله رمضانی اظهار داشت: بخشی از آموزه های قرآن ناظر به تربیت گرایش های مقدس انسان هاست. به تعبیر مرحوم شهید مطهری، گرایش های آدمیان، حسی و غیرحسی است. در گرایش غیرحسی همه می توانند از آموزه های الهی بهره مند شوند.

وی با تاکید بر اینکه قرآن کریم، آدمیان را از انسان حسی به انسان عقلی و شهودی فرامی خواند، ادامه داد: قرآن قانون زندگی و نجات بخش انسان است و بشریت را به سمت کرامت به معنای واقعی کلمه دعوت می کند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: آموزه های قرآن را نه فقط برای شیعیان، مسلمانان و ادیان ابراهیمی، بلکه برای انسان مطرح کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه در عرصه بین الملل باید مخاطبان را درست بشناسیم، تصریح کرد: عرصه بین الملل و جهان امروزی تشنه قرآن و معارف قرآن است. قرآن را نباید مصادره کرد، قرآن برای بشر است. از این منظر می توانیم قرآن را به عنوان یک کتاب انسان و نسخه زندگی معرفی کنیم.

آیت الله رمضانی گفت: بخشی از بهرمندی ما از قرآن تلاوت این کتاب آسمانی است و حتی در روایات است که نگاه به قرآن هم ثواب دارد، اما مهمتر از اینها تفکر و تدبر و عرضه کردن خود به قرآن است. قرآن باید کتاب زندگی و انسان سازی باشد. باید بازنگری و بازتعریف نسبت به قرآن کریم داشته باشیم. قرآن کریم می تواند آرامش به معنای واقعی کلمه را برای بشریت ارمغان آورد و راه و مقصد را نشان دهد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در بخش دیگری از سخنان خود موضوع خانواده در قرآن کریم را مورد توجه قرار داد و گفت: رکن خانواده در قرآن کریم تشکیل خانواده ای متشکل از زوج و زوجه است، اما امروزه در غرب با یک تحریف جدی در عرصه خانواده مواجه هستیم که می تواند تهدید کننده نسل بشر باشد.

آیت الله رمضانی اظهار کرد: اگر می خواهیم خانواده در مسیر معنا و معنویت قرار بگیرد باید به اصل محبت توجه داشته باشیم. این اصل محبت اگر در فرزندان تزریق شود سلامت خانواده فراهم خواهد شد. سلامت خانواده به عنوان جامعه کوچک بستر را برای سلامت یک جامعه بزرگ آماده می¬کند.

وی در ادامه گفت: معنویتی که در قرآن کریم در حوزه خانواده مورد تاکید قرار گرفته است، متحجرانه و ستم پذیرانه نیست، بلکه معنویت مسئولیت پذیرانه است و این حس مسئولیت پذیری که خدای متعال در انسان قرار داده است حس معنویت جامع است. 

تعداد بازدید : ۸۳۷

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر