حبیب الله فضائلی

حبیب الله فضائلی
امور هنری
دوره دوم

نام : حبیب الله

نام خانوادگی : فضایلی

تاریخ تولد : 1301

سال انتخاب : 1374

برگزیده شده در حوزه : امور هنری

منتخب دوره : دوم

 
حجت الاسلام و المسلمین فضایلی در سال 1301 در شهر سمیرم در خانواده های روحانی معروف به علم و فضیلت دیده به جهان گشود. ابتدا در حد تمیز و بروز استعداد زیر نظر پدر که خود دست پروردة مرحوم آخوند ملامحمد صادق (ره) – و از هنر خوشنویسی نیز بهره مند بود – تربیت یافت و از درس وتعلیم و تشویق او بهره گرفت. چندی بعد از فوت پدر که در 13 سالگی او اتفاق افتاد، برای تحصیلات حوزوی عازم اصفهان شد و هشت سال از محضر مدرسان علوم مختلف صرف و نحو و منطق و فقه و اصول استفاده برد. سپس به دروس جدید رو آورد و موفق به اخذ لیسانس ادبیات فارسی شد. آنگاه به آموختن انواع خطوط اسلامی پرداخت و در این فن در شمار یکی از استادان معروف درآمد. ایشان به سبب خط ممتازش مورد توجه بسیاری از محافل هنری قرار گرفت و در طول عمر با برکتش موفق شد صدها یادگار از این هنر اصیل اسلامی از خود به جای گذارد. وی تا سال 1358 مدت سی سال به عنوان دبیر در آموزش و پرورش اصفهان به تدریس تعلیمات دینی و عربی و تعلیم خط مشغول بود. استاد فضایلی در ضمن تحصیلات و اشتغالات به فن خوشنویسی از محضراستادان، تعلیم شاگردان، تحقیق و تألیف برکنار نماند و بیشتر سعی و تلاش او در پدید آوردن آثار اسلامی و در زمینه قرآن و احادیث بوده است.

تألیف «اطلس خط» و «تعلیم خط» و کتاب «آیة نور» و کتاب «اصحاب رس» و نوشتن لوحه ها و کتیبه های بسیاری از سوره ها و آیات قرآن بر زمینة کاشی و غیره جهت اماکن مقدس و مساجد از آثار ایشان است. وی بنا به ذوق ادبی و شرکت در انجمن های شعر، اشعاری دربارة قرآن و مدح ائمه اطهار نیز سروده است. او در سال 1374 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از خادمان قرآن کریم معرفی و در نمایشگاه بزرگ قرآن از وی تجلیل شد.

از آخرین و مهم ترین آثار استاد حبیب الله فضایلی، کتابت موفق و ممتاز قرآن مجید است که از سوی انتشارات سروش با شکلی آراسته و نفاست خاص به چاپ رسیده است.

ایشان پس ازعمری تلاش ومجاهدت در راه اعتلای فرهنگ و هنر اسلامی در آبان ماه 1376 دار فانی را وداع گفت و به رحمت ایزدی پیوست.

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت