محمود فرشچیان

محمود فرشچیان
امور هنری
دوره هفتم

نام : محمود

نام خانوادگی : فرشچیان

تاریخ تولد : 1308

سال انتخاب : 1379

برگزیده شده در حوزه : امور هنری

منتخب دوره : هفتم

 
استاد محمود فرشچیان در سال 1308 در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش از بازرگانان صاحب نظر فرش و مشوق او در زمینة هنر بود. نقش و نگارهای قالی و تماشای کاشی‌های الوان بناهای تاریخی و منازل زیبای آن شهر در برانگیختن ذوق وی مؤثر افتاد و پس از تعلیم گرفتن از هنرورانی بزرگ چون حاج میرزا آقا امامی و استاد عیسی بهادری و گذراندن دورة «هنرستان هنرهای زیبا» به اروپا رفت و چندین سال به مطالعه و کار در موزه‌ها مشغول شد. این مطالعات، تأثیر سازنده‌ای در وسعت دید و باروری معیارهای هنری‌اش در مقیاس جهانی داشته است. برگزاری نمایشگاه فردی و چند ده نمایشگاه گروهی، فرشچیان را در ایران و پایتخت‌های هنری جهان پرآوازه کرده و نشان‌ها و جوایزی نصیب وی ساخته است. تابلوهای بسیاری از این استاد در مجوعه‌های مهم و موزه های معتبر دنیا جای گرفته است.

استاد فرشچیان در نگارگری ایرانی، صاحب سبک و مکتب خاصی است که در عین توجه به اصالت مبانی سنتی این هنر، با گسترش قالب‌های رایج و ابداع شیوه‌های جدید، قابلیت وسعت‌پذیری و گیرایی نقاشی ایرانی را برای بیان اندیشه‌ها و انگیزه‌ها جلوه گر کرده و این هنر را غنا و تکامل بخشیده است. وی با بهره‌گرفتن از خطوط روان، آزاد و با قدرت، به منظور گسترش فرمایی با حالت متنوع که سرشار از زیبایی و رنگ‌های مواج است، به چهره‌ها و اندام های متداول و یکنواخت نقاشی سنتی، به طرزی استادانه جان داده و انعکاس روحیات و حالات مختلف روانی را در سیمای نقش‌هایش به کمال نمایان می‌سازد. این هنرمند علاوه بر نگارگری در تذهیب، در نقشه قالی و نقشه کاشی نیز تخصص دارد.

از مهم‌ترین تابلوهای ماندگار استاد فرشچیان با مضامین قرآنی، می‌تواند به چندین نگارة ممتاز از داستان­های پیامبران اشاره کرد که به مجموعة «موزة هنرهای معاصر تهران» تعلق دارد.

محمود فرشچیان، استاد گران‌قدر نگارگری و مینیاتور ایرانی، به سبب خلق اثار نفیس و ماندگار ملهم از قصص و معارف قرآنی، در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در تهران به عنوان خادم برگزیدة قرآنی کریم انتخاب و معرفی شد.

فعالیت های بارز ایشان:

طراحی ضریح حضرت رضا(ع) وطراحی ضریح حضرت اباعبدالله(ع) و عضویت در هیئت اجرایی و نظارت دقیق بر ساخت آن

طراحی ضریح شهدای کربلا

طراحی سرداب مطهر مرقد حضرت رضا(ع)

طراحی ضریح سرداب غیبت در سامرا

بنیانگذاری مرکز مذهبی و فرهنگی «نور و دانش» در شهر راترفرود نیوجرسی آمریکا

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت