احمد عبدالرضایی

احمد عبدالرضایی
امور هنری
دوره نهم

نام : احمد

نام خانوادگی : عبدالرضایی

تاریخ تولد : 1338

سال انتخاب : 1381

برگزیده شده در حوزه : امور هنری

برگزیده دوره : نهم 

احمد عبدالرضایی در سال 1338 در شهر اراک دیده به جهان گشود. از سال­های آغازین دبستان به هنر خوشنویسی علاقه­مند شد. تحصیلات وی کارشناسی شیمی، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، است.

اساتید ایشان عبارت اند از: آهنگران، حسینی موحد، فرادی، امیرخانی ‫مسئولیت ها: مدرس انجمن خوشنویسان در خطوط نستعلیق، ثلث و نسخ، دو دوره رئیس انجمن، چند دوره نماینده، ‫عضویت هیئت تشخیص درجه هنری و رتبه استادی در خطوط نستعلیق، ثلث و نسخ. پیشرفت او در فراگیری این هنر چنان بود که همواره مورد تشویق معلمین قرار می­گرفت. او در طول این سالیان در مسابقات مختلف هنری موفق به کسب رتبه های نخست می شد. در سال 1357 با استاد حسن آهنگران آشنا شد و پس از گذشت دو سال با استفاده از رهنمودهای وی، موفق به اخذ گواهی نامة ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران گردید. همزمان با اوج گیری قیام مردم ایران در سال 1357 او همچنین توفیق آشنایی با استاد سید محمد حسینی موحد را نیز به دست آورد و همواره از فیض مصاحبت و تعلیمات ایشان بهره مند می­شد.

استاد احمد عبدالرضایی از سال 1359 پس از اخذ گواهینامة ممتاز خوشنویسی به تعلیم هنرجویان این رشته در شهرهای تهران، قم، اراک، کاشان و زاهدان پرداخت. او در سال 1366 از تحصیل در رشتة شیمی فراغت یافت اما فعالیت­های هنری و آموزشی خود را پی­گرفت. عبدالرضایی در اکثر نمایشگاه­ها و جشنواره­های خوشنویسی داخل و خارج کشور به صورت جمعی و فردی شرکت نموده و تاکنون موفق به کتابت قرآن کریم، ادعیه، احادیث و آثار ادبی شده است. وی آثار خود را بارها به شکل کتیبه عرضه نموده است. اولین اثر وی در این زمینه کتیبه ای است که در سال­های دفاع مقدس بر محراب حسینیه لشکر 17 علی بن ابی طالب (ع) نوشته است. از او تاکنون بیش از دو هزار متر کتیبه درخطوط مختلف در مساجد، حسینیه­ها و اماکن مقدس کشور به چشم می­خورد.

استاد در سال 1368 به عنوان هنرمند دفاع مقدس و در سال 1381 به عنوان خادم برگزیدة قرآن کریم معرفی گردید و مورد تقدیر قرار گرفت.

حدود 30 سال تدریس خطوط نسخ و ثلث در مراحل فوق‌ممتاز و تربیت جمعی از بهترین جوانان نسخ و ثلث‌نویس حال حاضر کشور، ایشان هم‌اکنون عضو ارشد و جزء کارشناسان برجسته گروه عالی نظارت و ارزشیابی انجمن خوشنویسان می‌باشند.

آثار:

1.‌ کتابت قرآن‌کریم

2.‌ کتابت کتیبه‌های صحن غدیر آستان قدس رضوی (1385)

3.‌ کتابت کتیبه‌های حرم کاظمین (ع) (1388)

4.‌ کتابت کتیبه‌های حرم حضرت معصومه‌(س) (1383)

5.‌ کتابت کتیبه‌های مرقد حضرت امام خمینی(ره) (سالهای76و87 و89)

6. کتابت کتیبه‌های سالن اجلاس سران کشور های اسلامی (1375)

7. کتابت کتیبه‌های مصلای امام خمینی(ره) (سالهای 75و 80 و89)

8.‌ کتابت کتیبه‌های مسجد اعظم قم (1387)

9. کتابت کتیبه‌های مسجد امام حسن عسکری(ع)‌ قم (1384) {لازم به ذکر است که در این مسجد کل قرآن‌کریم به صورت کتیبه نصب خواهد شد که این پروژه در حال انجام است.

10. کتابت کتیبه‌های دهها مسجد و اماکن متبرکه دیگر ...

لازم به ذکر است از سال 1390 کارگاههای آموزشی خط ثلث دارالکتابه با حضور این استاد گرانمایه تشکیل شده و حدود 50 نفر از هنرمندان ممتاز ثلث‌نویس از سراسر کشور در این کارگاه‌ها حضور یافته‌اند.

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت