کمال تبریزی

امور هنری
دوره دهم

نام : کمال

نام خانوادگی : تبریزی

تاریخ تولد : 1338

سال انتخاب : 1382

برگزیده شده در حوزه : امور هنری

برگزیده دوره : دهم 

کمال تبریزی در سال 1338 در شهر تهران دیده به جهان گشود. تبریزی فارغ التحصیل رشته سینما و تلویزیون از مجتمع دانشگاهی هنر است. وی فعالیت هنری خود را از سال 1356 با کمیتة فرهنگی سازمان دانشجویان مسلمان پلی­تکنیک آغاز کرد و پس از آن وارد بخش فعالیت‌های فرهنگی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گردید.وی چند سالی نیز مدرس دوره‌های آموزش در سینمای جوان و مراکز اسلامی آموزشی فیلم سازی، وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. اولین کار بلند حرفه‌ای که توسط او ساخته شد، نام «عبور» به خود گرفت. سایر فیلم هایی که وی در مقام کارگردانی حضور داشته است عبارتند از:

در مسلخ عشق (۱۳۶۹)

پایان کودکی (کودک قهرمان) (۱۳۷۲)

لیلی با من است (۱۳۷۴)

مهر مادری (۱۳۷۶)

شیدا (۱۳۷۷)

گاهی به آسمان نگاه کن (۱۳۸۱)

فرش باد (۱۳۸۱)

مارمولک (۱۳۸۲)

یک تکه نان (۱۳۸۳)

کمال تبریزی در هیأت داوران چندین دوره از جشنواره فیلم‌های کوتاه انجمن سینمای جوان و دو دورة از جشنواره بین­المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ایران و یک دوره از جشنواره­های بین­المللی فیلم فجر و قاهره عضویت داشته است.

آخرین اثر سینمایی او فیلم «مارمولک» در سال 1382 است که در زمان اکران با استقبال بی نظیر مردم روبه رو شد.

گزیده جوایز و افتخارات ایشان عبارتند از:

- برنده سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران و نیز برنده جایزه ویژه هیئت داوران ، هر دو برای فیلم فرش باد ، در دوره بیست و یکم جشنواره فیلم فجر ( 1381)

- برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بخش فیلم های معنا گرا و همچنین برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بخش فیلم های بلند ایرانی ، هر دو برای فیلم یک نکه نان ، در دوره بیست و سوم جشنواره فیلم فجر ( 1383)

- برنده تندیس فیلم برگزیده انجمن نویسندگان و منتقدان برای فیلم فرش باد ، از دوره هفتم جشن خانه سینما ( 1382)

- برگزیده دیپلم افتخار بهترین کارگردانی برای فیلم عبور ، از سومین دوره جشنواره دفاع مقدس ( 1369)

برنده تندیس بلورین بهترین کارگردانی برای فیلم پایان کودکی از دوره پنجم جشنواره دفاع مقدس ( 1373)

درباره نمایشگاه مجازی قرآن کریم

«قرآن؛ کتاب رشد و رویش»
این شعار نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم است که از ۱۱ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰(مصادف با ۱۸ تا ۲۷ رمضان) در دو بخش خدمات فروشگاهی و خدمات محتوایی درخدمت عموم علاقمندان است.
خوب است بدانید بخش فروشگاهی فقط در ایام برگزاری نمایشگاه در دسترس بوده، اما بخش خدمات محتوایی پس از برگزاری نمایشگاه، همچنان خدمتگزار شما علاقه‌مندان خواهد بود.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

لوگو فوتر