۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

مهدی قره شیخلو

مهدی قره شیخلو
مدیریت
دوره هجدهم

نام : مهدی

نام خانوادگی : قره شیخ لو

تاریخ تولد : 1347

سال انتخاب : 1391

برگزیده شده در حوزه : مدیریت

برگزیده دوره : هجدهم 

 

نام اساتید: خدام حسینى ، اربابى ، موسوى ، حاجى شریف و غفارى

او از سال ۵۹ فعالیت قرآنى خود را شروع کرد و با استفاده از اساتید خود با حضور در جلسات قرآن کریم به فراگیرى قرائت قرآن اقدام نمود و پس از کسب تجارب و الگو قراردادن سایر اساتید در زمینه آموزش قرآن قدم برداشت و در این راستا کلاسهاى مختلفى را در برخى استان ها راه اندازى نمود و در زمینه نشر معارف قرآنى با نهادها و سازمان هاى مختلف همکارى کرد.

مقام هاى داخلى:

نفر اول مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه استان تهران (سال ۷۱)
نفر اول مسابقات قرآن کریم سازمان تبلیغات اسلامى استان تهران (سال ۷۱)
نفر اول مسابقات سراسرى قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه (سال ۷۱)
نفر اول مسابقات کشورى قرآن کریم سازمان تبلیغات اسلامى (سال ۷۱)
مقام هاى بین المللى:

نفر اول مسابقات بین المللى قرآن کریم جمهورى اسلامى ایران (سال ۷۱)
مأموریت هاى قرآنى در داخل کشور:
داورى مسابقات استانى قرآن کریم کل استان ها (سالهاى ۶۴ تا ۸۲)
داورى مسابقات سراسرى قرآن کریم شکوفه ها
حضور فعال در محافل انس با قرآن و مجالس قرآنى در تمامى استانهاى کشور
مأموریت هاى قرآنى در خارج از کشور:
سفر به کشورهاى عربستان سعودى ، سوریه ، لبنان ، بنگلادش ، امارات متحده عربى، پاکستان ، ترکیه، سودان، جمهورى آذربایجان، چین، هندوستان، سریلانکا، ایتالیا، فیلیپین، تایلند، مالزى، آفریقاى جنوبى و موازمبیک جهت تبلیغات قرآنى.

آقاى حاج مهدى قره شیخ لو در ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۴۷ هـ.ش در منطقه امامزاده حسن تهران دیده به جهان گشود. ولادتش در میان خانواده اى مذهبى ومقید به آداب اسلامى، نوید بخش آینده اى قرآنى براى او بود و پس از آنکه بصورت اتفاقى در جلسه آموزش قرآن محل شرکت نموده و بذر عشق و اشتیاق دردلش جاى گرفت پدر و مادر در شمار نخستین حامیان و مشوقان او را در مسیرقرآن رهنمون گشتند و در مرحله دوم معلم قرآن، دوره راهنمایى او و نیز حضوردر جلسات درس جناب آقاى توپچى زمینه را براى آموخته شدن هر چه بیشتر روح وجانش با کلام پروردگار هموار ساخت، آقاى قره شیخ لو روخوانى و روانخوانی قرآن کریم را در سال ۱۳۶۱ تجوید را در فاصله سالهاى ۱۳۶۲ الى ۱۳۶۴ و صوت ولحن قرآن کریم را بصورت کلاسیک از ۱۳۶۴ آغاز کرده است و ممارست در این زمینه مشغول است. آقاى قره شیخ لو علاوه بر فعالیتهاى قرآنى تحصیلات خویشرا در رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه تهران ادامه دارده و مدرک کارشناسى این رشته را در سال ۱۳۷۷ اخذ نمود. او در سال ۱۳۶۸ ازدواج کرده وثمره این ازدواج سه فرزند است. و از آنجا که همسرش نیز از معلمان قرآن کریم فرزندانش نیز در یادگیرى مباحث قرآنى مشغولند. او در سال ۱۳۷۱ درمسابقات کشورى اوقاف و نیز در مسابقات سراسرى سازمان تبلیغات، رتبه اول را بدست آورد. پس از آن در سال ۷۱ در نهمین دوره مسابقات بین المللى قرآن کریم در کشور نیز مقام نخست را از آن خود نمود.

آقاى قره شیخ لو در راستاى فعالیتهاى قرآنى خود مسافرتهاى بسیارى نیز به کشورهاى مختلف جهان داشته است. از جمله مى توان کشورهاى سوریه و لبنان رااشاره کرد. او همچنین در سال ۱۳۶۸ به کشورهاى امارات متحده عربى و پاکستان سفر نموده، در این کشورها به تلاوت پرداخت آقاى قره شیخ لو در فواص سالهاى ۶۸ تا ۸۰ به کشورهاى چین، سودان، آفریقاى جنوبى، موزامبیک، فیلیپین، تایلند، ایتالیا، هند، سریلانکا، و آذربایجان سفر نمود. آقاى قره شیخ لو همچنین ۹ بار توفیق سفر به مکه مکرمه و مدینه منوره راداشته است او مى گوید: در تمامى این سفرها با استقبال بى سابقه مردم مواجهمى شدیم و به طور کلى در تمامى کشورها از تلاوت قاریان ایرانى استقبال مىشود که این موضوع باعث شگفتى است. آقاى قره شیخ لو بارها در صداو سیما بهتلاوت پرداخته است او از تلاوتش در برنامه بسوى نور که در سن ۱۳ سالگى درسیما یاد مى کند. آقاى قره شیخ لو تا کنون چندین بار توفیق تلاوت در محضرمقام معظم رهبرى را داشته است. از جمله در مراسم اختتامیه پنجمین دورهمسابقات بین المللى قرآن کریم و یا در ایام ماه مبارک رمضان که موفق بهتلاوت در حضور معظم له شده است. آقاى قره شیخ لو در ابتداى کار تلاوت از قاریانى چون مرحوم استاد منشاوى،استاد محمود على البنّاء و استاد مصطفى اسماعیل تقلید مى کرد و مانندبسیارى از قاریان معتقد است که تقلید از قاریان مصرى به عنوان نخستینمرحله ز یادگیرى صوت و لحن، از جایگاه بسیار ارزشمندى برخوردار است. او درحال حاضر در دوره اى تخصصى مراکز چون تربیت معلم، و تربیت داور درسازمانها و نهادهاى مختلف تدریس مى کند او اساتید مصطفى اسماعیل، محمدصدیق منشاوى و عبدالباسط را سه قارى برتر مصر از ابتدا تا کنون مى داند ودر میان قاریان عصر حاضر نیز اساتید حسّان، شحات محمد انور و اللیثى را از قاریان برتر کنونى مصر بر مى شمارد. آقاى قره شیخ لو از جمله قاریانى است که سالهاى دفاع مقدس را با تمام وجود درک کرده و در برخى عملیاتها حضورداشته است او در سالهاى ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴ جزو نیروهاى فرهنگى با نام معلم قرآندر جبهه جنوب و مناطق پاسگاه زید، جفیر و مهران مشغول به خدمت شد آقاى قره شیخ لو دوبار نیز در شمار نیروهاى رزمى در سالهاى ۱۳۶۵ الى ۱۳۶۷ در منطقه جنوب و در عملیاتهاى کربلاى ۵ و مرصاد شرکت نمود آقاى قره شیخ لو زندگى شخصى اجتماعى و خانوادگى خود را مرهون قرآن مى داند و مى گوید: کسى که باقرآن همنشین شد در تمامى ابعاد زندگى موفق خواهد شد و به همین دلیل نیزهمواره در تلاش بوده تا بتواند آنچه را که در سایه سار کلام وحى آموخته درجلسات به دوستداران قرآن بیاموزد. در سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۳ در دار القرآن سازمان تبلیغات اسلامى و دو سال نیز در کانون علوم پزشکى تهران به فعالیت پرداخت و هم اکنون نیز جانشین مسئول کمیته قرآن شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى است و علاوه بر این از سال ۱۳۷۷ تا کنون در بسیارى از مسابقات قرآن کریم داورى کرده است.

آقاى مهدى قره شیخ لو معتقد است که فعالیتهاى قرآنى در کشور پاسخگوى نیازجامعه نیست و به رغم اقدامات بسیارى که انجام شده ضعفهائى نیز وجود دارد.او در توصیه اش به جوانان مى گوید: تا آنجا که مى توانند وقتشان را براى قرآن صرف بکنند و سعى نمایند که با قرآن مأنوس شوند چون هر چه که ما براى قرآن وقت بگذاریم جز خیر و برکت، چیزى نخواهد بود و جوانان بهتر است که بهترین لحظات عمرشان را که همان جوانى است در جلسات پر نشاط و شاداب قرآنى صرف بکنند و بتوانند در آن لحظات از قرآن بهره بگیرند و تا آنجا که مى­توانند با قرآن مأنوس شوند.

 

 

تعداد بازدید : ۳,۳۸۲

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر