۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

بسته آموزشی «گام‌های کودکانه با قرآن» منتشر شد

بسته آموزشی «گام‌های کودکانه با قرآن» منتشر شد
- مجموعه کتاب‌های گام‌های کودکانه با قرآن با رویکرد شناسایی و رفع کاستی‌های موجود در محتوا و شیوه‌های آموزش قرآن به کودکان، توسط انتشارات کتاب کار و به قلم فاطمه سادات سمنگانی فرد منتشر شد. این محصول در نمایشگاه مجازی قرآن عرضه شده است.

به گزارش روابط عمومی نخستین نمایشگاه مجاز قرآن کریم، در راستای گام دوم انقلاب و با توجه به سفارشات و تأکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم آشنایی با زبان قرآن از سنین پایین، تمرکز اصلی این کتاب‌ها بر این موضوع قرار گرفته است.

با وجود اینکه سال‌ها آموزش زبان عربی جزء دروس پایه و مقدماتی مدارس ایران بوده ‏است اما شیوه‏‌های جذاب و دلپذیر و آسانی برای تازه‏ واردان کم سن و سال به این عرصه به کار گرفته نمی‌شده و این امر همواره نوعی دلزدگی از یادگیری زبان عربی را ایجاد می‏‌کرده ‏است، اما در دوره‏ معاصر با رویکردهای متنوع و جدید به آموزش زبان در سطح دنیا مواجه هستیم؛ شیوه آموزش تصویری با ویژگی‏‌های جذابش، خشکی و دشواری آموزش زبان را به شدت تحت‌الشعاع قرار می‏‌دهد و از این رو قابل استفاده برای خردسالان پیش از دبستان است. علاوه بر اینکه رنگ‏ آمیزی و تمرینات برچسب‏دار، شیرینی و جذابیت این نوع آموزش را دو چندان کرده ‏است.

وجه تمایز این کتاب از سایر کتب آموزشی متداول و مشابه، که در حال حاضر مورد استفاده مؤسسات و مراکز قرآنی قرار دارند، این است که در استخراج معانی کلمات، بر ترجمه‏‌های رایج قرآن به زبان فارسی متکی نبوده؛ در گام نخست با پژوهش تخصصی در زمینه مفهوم شناسی واژگان و بررسی لغت نامه‌ها و تفاسیرِ اَثری و مصداق‏یابی کلمه در کل قرآن، با توجهی موشکافانه، معنای دقیق و مقصودِ قرآن کریم از هر کلمه را استنباط و در گام بعدی تلاش ‏شده تا نزدیک‏ترین تصویر که نشان دهنده همه ابعاد معنایی هر کلمه‏ است، انتخاب شود تا در طی این دوره آموزشی معانیِ کلمات با همان ظرافت‌هایی که داشته اند در ذهن کودک جای گیرند.

از دیگر ویژگی‌‏های مهم مجموعه «گامهای کودکانه با قرآن»، زدودن ابهام از مقدار مفاهیم انتقال یافته به ذهن و جان کودک است، چرا که به گونه‌ای فراگیر سعی شده‏ است تا تمامی کلماتِ به تصویر کشیدنی بیش از ۶ هزار آیه کریمه، در این کتاب به تصویر کشیده شوند و در کتاب‌های آتی که گام‌های بعدی از سری «گام‌های کودکانه با قرآن» هستند، پله پله مفاهیم عمیق‌تر مورد آموزش قرار می‏‌گیرند که این گام‌ها به تدریج طی چند سال به قدرتِ درکِ مستقل از ترجمه اغلب آیات قرآن مجید، منجر خواهد شد.

علاوه بر آن اصل مهمی که احکام دین روی آن استوار است لزوم وحدت همه مردمان با زبان‌های مختلف در برپایی آیین‌های مذهبی مثل نماز به زبان عربی و تأکید بر آنست، در اینجاست که هر مسلمان متوجه ضرورت درک و فهمیدن دقیق کلمات و مفاهیم عمیقِ دستوری مانند نماز می‏‌شود. در حقیقت این حکم فقهی که اجازه به نمازگزار داده نشده تا به زبان خودش نماز را بخواند، مسلمانِ حقیقت جو که فهمی از زبان عربی نداشته را همواره می‌آزرده است و او را وادار به تکاپو برای فهم زبانِ عربیِ اصیل می‌کرده است.

ویژگی مهم دیگر این کتاب کارها اینست که نیاز به آموزش پیش نیاز ندارد و آموزش حروف عربی به عنوان مقدمه یادگیریِ بهترِ کلمات ارائه شده است.

بیش از ۲۰۰ کلمه از کلمات قرآنی ارائه شده که ویژگی مشترک همه آنها قابل درک حسی بودن آنهاست، یعنی با قوه بینایی قابل درک هستند و معنای آنها قابل عرضه در قالب یک تصویر مشخص بوده است. سعی بسیار شده‌ است تا تصاویر حتی الامکان نزدیک‌ترین شکل به معنا و مراد کلمه را داشته باشند و نیز کودک در درک آن دچار خطا نشود.

همچنین برای تثبیت آموزش‌ها، تمرین‌های عملی در نظر گرفته شده است: اغلب آیاتی که آن شکل کلمه در آنها به کار رفته است، استخراج شده و به صورت نوار حاشیه در دور صفحه مربوطه درج شده تا در گام بعدی چشم نوآموز با جملات قرآنی نیز آشنا شود و قدرت تشخیص کلمه در متن اصلی مصحف شریف را هم بیابد.

سری کتاب‌های گام‌های کودکانه با قرآن، کتاب کارهای آموزشی زبان عربی با تکیه بر کلمات و معانی قرآنی هستند که برای نخستین بار امکان آموزش مستقیم «زبان قرآن» را برای خردسالان ۵ سال به بالا فراهم کرده‌اند. این مجموعه در نمایشگاه مجازی قرآن کریم با تخفیف ویژه ارائه می‌شود که برای تهیه آن می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

انتهای پیام/

 

تعداد بازدید : ۳,۱۲۰

درباره سی‌ و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
دوباره این شعار نمایشگاه ما در دوره سی و یکم است تا عهدی باشد برای همیشه خواندن قرآن و انس با این کتاب الهی. به حول و قوه پروردگار مهربان، آغاز این رویداد اول فروردین ماه سال 1403 است و با امید به فضل او، تا چهاردهم فروردین در محل مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقه مندان می باشیم.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

فوتر