رهبر قرآنی

بخش رهبر قرآنی

 

معرفی و تبیین ابعاد فکری، فعالیت‌ها و شخصیت قرآنی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه قرآن 1401

 

بخش رهبران قرآنی باحضور در نمایشگاه قرآن به معرفی و تبیین ابعاد فکری، فعالیت‌ها و شخصیت قرآنی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب و سیر تاریخی فعالیت‌های قرآنی ایشان می‌پردازد.

نمایش فعالیت‌های قرآنی رهبر انقلاب از کودکی تا انقلاب اسلامی در مشهد

نمایش فعالیت‌های قرآنی رهبر انقلاب در مشهد و در ایام قبل از انقلاب از دوران کودکی، حضور در مکتب‌خانه، تحصیل در مدرسه دیانتی، فعالیت‌‌های ایشان در مسجد امام حسن (ع) و مسجد کرامت و مسجد سلیمانی و همچنین مدرسه میرزا جعفر از دیگر آیتم‌های بخش است که تصاویر این مکان‌ها هم به نمایش درآمده است. همچنین مطالب ارائه شده از زندگی قرآنی رهبر معظم انقلاب اسلامی، مربوط به سال‌های 1318 تا 1354 است.

 

برای آن دسته از مخاطبان و بازدیدکنندگانی که علاقه‌مند آشنایی بیشتر با شخصیت قرآنی مقام معظم رهبری هستند، مشاوره‌های مطالعاتی درنظر گرفته شده که در این باره حدود 500 جلد کتاب در 50 عنوان تجمیع شده است.

 

نمایش نامه‌های مردمی به رهبر معظم‌ انقلاب و پاسخ‌های ایشان و اسناد و دست‌نوشته‌های ایشان در دوران پیش از انقلاب از جمله ویژگی‌های این بخش است.

 

پس از بخش معرفی شخصیت امام خمینی (ه)  به سراغ جلسات قرآنی رهبری در ماه رمضان از سالهای قبل از انقلاب تا به امروز در این بخش می رویم، نکته قابل توجه در این بخش دیدار مقام معظم رهبری از خانوادههای شهداست که بصورت تصویری نمایش داده شده است، در این بخش اینفوگرافی طراحی شده جلسات اصول عقاید مقام معظم رهبری برای اولین بار به معرض نمایش گذاشته شده بود. در کلاس‌های قرآنی مقام معظم رهبری عده‌ای از مخاطبین به یادداشت نویسی از سخنرانی رهبری اقدام نموده که تمام این جلسات توسط نیروهای ساواک شناسایی شده و  آیت الله خامنه‌ای را روانه زندان می‌کنند، رهبری انقلاب پس از آزادسازی از زندان ساواک این دست نوشته‌ها را در قالب یک کتاب به نام«طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» به نام مستعار به چاپ می‌رسانند.

نمایش تقریض‌های رهبر انقلاب بر قرآن‌های اهدایی

به گزارش فارس نمایش تقریض‌های رهبر معظم انقلاب در قرآن‌های اهدایی، خصوصآ قرآن‌هایی که به خانواده‌های معظم شهدا اهدا شده برنامه دیگری از بخش رهبر قرآنی است که طی آن تصاویر این تقریض‌ها به نمایش درآمده است.

 

 

 

 

نقشه راه گسترش قرآن در جامعه و ۷ مرحله برای رسیدن به هدف

نقشه راه گسترش قرآن در جامعه از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی از جمله آیتم‌های این بخش است که در هفت مرحله عنوان شده که شامل «آشنا کردن جامعه با قرآن»، «گسترش فهم قرآن»، «تببین فرهنگ قرآن»، «تلاش برای تجلی بخشی قرآن»، «تلاش برای پیاده کردن قرآن در جامعه»، «مجاهدت برای تشکیل و حفظ حکومت اسلامی» و «ایجاد تمدن اسلامی» است و جامعه‌ای که این هفت مرحله را پشت‌سر بگذارد قرآن در آن پیاده شده و از بسیاری از آسیب‌ها و هجمه‌های داخلی و خارجی مصون است و راه تعالی را طی می‌کند.

 

 

 

 

 

نمایش سیر حرکت انبیاء و اولیاء تا حکومت مهدوی

با حضور در این بخش با مبانی تفکرات قرآنی رهبر معظم انقلاب و امام خمینی (ره) و سیر حرکت انبیاء و اولیای الهی و نواب آنها از حضرت آدم تا ظهر اسلام و از اسلام تا پیروزی انقلاب اسلامی و ادامه حرکت انقلاب تا رسیدن به تمدن اسلامی و انقلاب مهدوی آشنا می‌شوید.

 

هفت شاخص کلی دولت مطلوب اسلامی از منظر آیت‌الله خامنه‌ای

در ادامه نقشه راه کلی دولت مطلوب اسلامی از منظر رهبر انقلاب با هفت شاخص به نمایش درآمده که مراحل «اعتقادی و اخلاقی»، «خدمت به خلق»، «عدالت توام با پیشرفت»، «سلامت اقتصادی»، «مبارزه با فساد»، «قانون‌گرایی»، «حکمت و خرد‌گرایی در کارها» و «تکیه بر ظرفیت درون‌زای کشور» به عنوان شاخص‌های دولت اسلامی از منظر آیت‌الله خامنه‌ای بیان شده و نقشه راه رسیدن به دولت اسلامی و آسیب‌های پیش‌روی دولت اسلامی راه‌کار‌های آنها هم در ادامه آمده است.

 

راه‌های رسیدن به دولت اسلامی و وظایف همه گروه‌ها برای تحقق دولت اسلامی

موضوع رسیدن به دولت اسلامی از جمله موضوعاتی است که رهبر معظم انقلاب آن را لازمه رسیدن به جامعه اسلامی و تمدن اسلامی می‌دانند که در این بخش از نمایشگاه قرآن موضوع دولت‌سازمی اسلامی و اقداماتی که باید مردم و حکومت برای رسیدن به دولت‌سازی اسلامی انجام دهند بیان شده است. اینکه مردم در رسیدن به دولت اسلامی چه نقشی دارند، حکومت چه نقشی دارد، حوزه علمیه و دانشگاه چه نقشی دارند در قالب اینفوگرافی به نمایش درآمده است.

مراحل تحقق دولت اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی

اصول فکری و مبانی عقیدتی انقلاب اسلامی و وظایف مبتنی بر این اصول فکری و نقشه راه تحقق اهداف انقلاب اسلامی از دیگر آیتم‌های بخش رهبر قرآنی است که مراحل تحقق دولت اسلامی جامعه اسلامی در گام دوم انقلاب شامل «جنبش جامعه‌سازی جوانان»، «حرکت عمومی دولت‌سازی مردم»، «تشکیل دولت اسلامی» و «جامعه‌سازی اسلامی» است که اینها سبب تشکیل جامعه نمونه اسلامی می‌شود.

 

 

سیر حرکت انبیاء از آدم تا خاتم، پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش برای تمدن اسلامی و رسیدن به حکومت مهدوی

نمایش سیر حرکت انبیاء تا ظهور اسلام و پیروزی انقلاب اسلامی دیگر موضوعی است که در بخش رهبران قرآنی به نمایش درآمده است. کاویانی کارشناس بخش رهبران قرآنی نمایشگاه قرآن درباره این آیتم‌ به خبرنگار فارس می‌گوید: این اقدام بر مبنای سخن امام خمینی (ره) است که فرمودند: انقلاب اسلامی ادامه حرکت انبیاء است و در جایی دیگر هم امام می‌فرمایند: نهضت اسلامی مردم ایران نقطه شروع انقلاب جهان اسلام به پرچم‌داری امام زمان (عج) است.

در اینجا سیر حرکت انبیاء در چارچوب دین برای حاکم کردن دین و به سعادت رسادن بشر به نمایش درآمده است. این نهضتی است که توسط انبیاء دنبال شده و با اولیاء و اهل بیت (ع) تقویت شده و ادامه یافته و پس از آنها نواب اربعه امام زمان (عج) و دیگر جانشینان آنها کار را ادامه دادند تا علمای معاصر و امام خمینی (ره) و نهایتاً رخ دادن پیروزی انقلاب اسلامی.

انقلاب اسلامی ثمره تلاش بزرگان زیادی در تاریخ است

در واقع در این نقشه سیر پیشرفت اسلام به گونه‌ای نمایش داده شده که نشان می‌دهد انسان‌های زیادی در تاریخ تلاش کرده‌اند و هر یک به اقتضای زمان و جامعه خود کار را پیش برده‌اند و نهایتاً کار در دوران معاصر به قیام منجر و در عصر امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی پیروز می‌شود، حال اگر هر یک از بزرگان در تاریخ وظیفه خود را به خوبی انجام نمی‌دادند شاید امروز شاهد پیروزی انقلاب اسلامی نبودیم.

افق کار هم رسیدن به تمدن اسلامی است که رهبری و پرچم‌ آن امروز دست آیت‌الله خامنه‌ای است که به برنامه‌ریزی ایشان برای رسیدن به تمدن اسلامی اشاره شد و نهایتاً ایجاد زمینه برای تشکیل حکومت مهدوی و ظهور امام زمان (عج).

 

 

 

 

رهبر قرآنی

Loading

درباره سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

«می خوانمت»
این شعار سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم است که از 12 لغایت 26 فروردین‌ماه 1402 (مصادف با 10 تا 24 رمضان المبارک) در بخش های مختلف در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای عموم علاقمندان است.

تماس با ما

تلفن پشتیبانی : 02161905

ساعت پاسخگویی : 8 تا 12

ساعت کار نمایشگاه : 17 تا 24

آدرس : مصلای امام خمینی (ره)

آرم معاونت